ERKEK AYAK BAKIMI

ERKEK AYAK BAKIMI

Soğuyan havayla birlikte ayaklarımızı soğuktan korumak için çizmeler, botlar, kalın çoraplar giyer olduk. Peki bu durumun olumsuz etkilerinden ayaklarımızı nasıl koruyabiliriz? İşte cevabı...

Kan dolaşımımızı yavaşlatan ve cildin nefes almasını engelleyen bu durum karşısında öneride bulunuyoruz: “Kış aylarında ayaklara daha çok özen gösterilmeli. Kapalı ve hava almayan çizmelerin, botların içindeki ayaklar mantara zemin hazırlar.” 

NEFES ALMAYAN AYAKLARA PRATİK ÇÖZÜMLER

Güzel ve bakımlı ayaklara sahip olmak sadece kadınların değil, erkeklerin de önemsediği bir konudur. Ayaklardaki mantar hastalığı tırnakların sararmasına, kırılmasına, bozulmasına ve kalınlaşmasına neden olur.

mantarın sebep olduğu bu deformasyonu tetikleyen unsurları anlatalım.

“Kışın daha çok kullanılan kapalı ayakkabıların, botların, çizmelerin oluşturduğu sıcak, karanlık ve nemli ortamın, mantarın büyümesi için ideal bir zemindir. Ayak mantarı, cildin kurumasına, kızarmasına, kabarmasına, kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. Ayak tırnağı mantarı, üzerine basınç uygulanınca canınızın yanmasına neden olan kalın, hassas ve rengi bozulmuş sarı tırnaklara yol açar.

Ayakta ya da tırnakta oluşan mantar bulaşıcıdır. Ortak manikür, pedikür aletlerinin kullanımıyla, havuz, hamam, sauna gibi yerlerde bulaşabilir. Önlemek için sterilizasyonuna ve temizliğine emin olunan yerler tercih edilmeli. Bu nedenle evde ya da güzellik merkezlerinde kullanılan manikür pedikür aletlerinin sterilizasyonu çok önemlidir.

 
 

Gerekli koşulların sağlandığı yerleri tercih etmek gerekir. Kişiye özel aletler kullanmak bulaşma riskini azaltır. Ancak her kullanım öncesi aletlerin dezenfektanlarla temizlenmiş olması gerekir. Ayağında ya da tırnağında mantar olduğunu düşünen kişiler mutlaka bir uzman kişi den yardım almalı. 

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok!Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcalarla paylaşabilirsiniz..

Yorum Yaz